סיפורו הנוגה של אברשה פלאח

הסכיתו ושמעו ידידים ורעים את סיפורו של של אלוף נעורינו, זרע עמלק שבקע מתוכנו, איש הפלמ"ח אברשה פלאח שהיה ידוע גם בכינויו יאשה בקשיש.

אברשה שלנו, ראש וראשון היה לבחורי המשק המצוינים. עוד בטרם הימים בהם מכל ביצה בעמק בקע בחור לתלפיות ולממר"ם, בעת בה כל נער ועלם חמודות עוד היו מסקסים ורידיהם לגידים וזיפיהם לפרוות כתף וגב, או אז היה אברשה פלאח הראשון לפקוד את צינורות הגד"ש ומחבצות החמאה וג'ון דירי הנוי ומטילות הלול, ובכל מעש היה ידו שולח וגם היה אביר הקונדס כאן בצל גלבוע, נוף גבורת ישראל.

עוד בטרם פשט את כחולי העמל ולבש מדי שייטת מטכ"ל, כבר היה אהוב הבנות. ברפת אהב את רקפת, במחסן הצנרת חפן את כנרת, בפרדס את יעל – גם ביום גם בליל – ועל מגדל את מיכל. יש המספרים שאף באורן הביא בגורן, אך זוהי ספקולציה היסטורית בלבד ואין לה כל תימוכין. בכל אופן, את לילך, כך הוכח, הוא עיבר במוסך, וגם למתנדבות התמסר: גרטרוד וליזל ליד משאבת הדיזל ורייצ'ל ושרה בטיול למנרה. בקיצור מה נאמר, מה נספר: הכל אהבוהו והוא אהב את הכל, והגדילה משוררת העמק עת שטחה קינתה: נתתי לו כל שאפשר לי לתת.

אך נחדל מרכילות זולה ונשוב ונספר בגבורות פלאח, שצמח לגבר חסון בשייטת מטכ"ל. היה מטביע משטי אויב טרם זריחה ונלחם במיגי צוררים בצהרי יום. בתעלה וברמה, בפתחה ובסוגרה. עת ליל היה מתגנב אל ארמונות שליטי ערב וטומן להם נזלת בקפה, והכל בשם אהבת המולדת והרתעת ישראל הקדושה.

את דרך בורמה פילס בשיני הבינה שאך צמחו לו, במתלה זינק ראשון ושב אחרון, אל גבעת התחמושת נשלח כסייר לפני הגדודים, בתל פאחר לעס ועיכל בונקר מבוצר על בזוקותיו ומיני תפצוצת שהיו בו וכשהטילו בחורינו אש ופצצות על הכור בעיראק רכב הוא על הטיל הראשון שעשה דרכו אל לב הגרעין הבגדדי ולא חזר עד שהשלים המבצע ווידא כי אין עוד חמניות מפרס ועד כוש.

וכך, לפני 20 שנה פרש ידידינו אברשה משירותו, והוא ידוע בשמו אלוף משנה בקשיש. ב-22 מדינות ערב רעדו מפניו, וגם בכמה שעוד לא קמו. ולא היו לא באר נפט שלא ידעה את נחת זרועו ולא נאקה של לבנט שלא נאקה תחת זרמת חניתו.

כשהשתחרר העניקו לו אריק ומאיר דגן את המוחרקה וכצל'ה ואיל ארד נתנו לו את המונפור, והוא היה מבלה בהם את ימיו. לעתים היה מביט אל העמק ממערב ולעתים היה סוקר את הצד"לניקים בצפון, ועת היה שותה תה מדם צ'ינצ'ילות טחון היה מביט, צפונה או מערבה, ועל דל שפתיו אך מילה אחת: "קוקסינלים".

אך איש מעש היה ידידינו בקשיש, ולכן עשה יד אחת עם חבריו בשייטת מטכ"ל ובטייסת הקומנדו והיה לסוחר נשק ושאר טובין החביבים על שליטיהן של רסיסי מדינות פסיפיות וסוב טרופיות. כך היה לבן בית בבוגוטה ובמאצ'ו פיצ'ו, באיגוואסו ובקרקאס, ומשם היה מביא רימון לצד זנב כריש; אקדח כרוך בזנבות ארמדיל נדירים וגם אי אלו פירנאות מתפוצצות ועזים מתעלפות. על הנילוס ועל הוולטה ועל הזאמבזי היה שט עם מלווה קווקאזי, וסטינגר, קוק, קאיפיריניה וקשאסה היה הוא מוכר במוגדישו ובמומבאסה.

והיה הולך הוא מחיל לחיל וממלא ארנקו ונרתיקו ופוזמקו ומונקו, והפך עשיר כקורח, אך את ידידיו בעמק לא שכח, והיה מוסיף ושולח בשבועות ובראש השנה את גלויותיו המרגשות: "ביציכם על כתפיכם, יה מתרוממים", "גם בשנה הבאה לא תעשו עם עצמכם כלום" ועוד אי אלו מלים של הומור וקונדס ושחוק ואהבה.

אך ליל אחד (מן הלב לא יחלוף!), או באיזו אשמורת, בבנגקוק או בואנוס, פרץ יאשה שלנו את גבולות הישר ומכר איזה פיסטוק כורדי או רחאת לקום בורגולי או סקאד בבלי לנבל חלבי או או רשע בן פלשת; העבירו אותו דינריו של ההוא על דעתו, וכך הפך ביודעין ממקימנו למחרבנו ומשלשלנו, ומאז כך מספרים ביחידות רומח וכידון וצלצל וזדון, הלוגו המפורסם של בקשיש מתנוסס על פאג'רי אויב וסקדיו, על רצועות של נפץ מעזה ועל מלפפונים ותותים מרפיח. ובחאן יונס לוחשות הבנות את שמו ונערים מהללים עורמתו.

מאז לא שב הוא אלינו לעמק. אומרים כי הכה שורש בהרצליה או באיזה מגדל של יוקרה של גוש דן, ומן הפנטהאוז המפואר שלו הוא מביט צפונה אל העמק, דמעות בעיניו, ומסנן "קוקסינלים" ולוחש בערגה מזמורי "הוא עוד ישוב", ומחנק בגרונו.

וכאן בעמק, כשהשמש עולה והאובך יורד וזבוב ויתוש וכינה ויבחוש מרימים קינת געגוע אל אנופלס ומלריה, עוד מבכים אנו את לכתו ללא עת של אלוף נעורינו, צאר עלומינו, אסון אחריתנו, אברשה פלאח הגדול.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: