מכתב לדודי וייסמן (תודה שסבסדת)

שלום לך דודי וייסמן. היית מאמין שאנשים במדינה הזו לא שמעו עליך ועל הדוד שלך, שרגא בירן? כן, ככה זה בחיים. לדומיננטיות התקשורתית של נוחי יש גם פירות: כולם מאשימים אותו בהיעדר התחרות, בפירמידות העסקיות, בניצול ציני של הציבור. ואותך שוכחים. בדרך כלל אתה ודאי שונא ששוכחים אותך, אבל במקרה הזה? נו מילא.

אז זהו דודי, שלא שכחנו. נזכרתי בך השבוע כשהתיישבתי בערב שבת מול הטלוויזיה. התברר לי, ככה כשיישבתי עייף בסלון אחרי שבוע עבודה וגידול של שלושה ילדים קטנים, שלפי הקמפיין שלך, יש איזה זוג אנשים נחמדים בחיפה שעובדים בשתי משרות ולא גומרים את החודש, ואתה מסבסד אותם! ויש אפילו סל מסובסד של מגה, שאתה מאוד מאוד גאה בו.

אנשים לא מכירים אותך, דודי, בגלל הצל של נוחי, אז אני אזכיר להם. אתה בעל השליטה בקבוצה שמכונה "אלון אחזקות ריבוע כחול". בין היתר, הקבוצה שולטת ברשת מגה (כולל מגה בעיר, מגה שלי, מגה שלך, מגה בול? איזה בלבול), כמו גם בתועבה העסקית העירונית הבלתי מסבסדת בעליל המכונה AM:PM וברשתות קמעונאות אחרות. תיכף אזכיר כמה מהן. בעצם, אם מוסיפים לזה את השליטה שלך בקבוצת הדלק דור-אלון ורשת חנויות הנוחות שלה, אלונית, אתה הקמעונאי הגדול בארץ, הבסטיונר עם הכי הרבה בסטות.

ריספקט דודי.

אגב, זה אתה שחשבת על המונח הזה, רשתות נוחות? כי בינינו, לא כל כך נוח לי כשאונסים לי את הארנק על הדרך לאנשהו. אולי אלה חנויות נוחות על שם נוחי?

עכשיו, כל הביזנס הנחמד הזה של הסופרמרקטים עובד אצלך בסדר. מכניס כמעט שבעה מיליארד שקל בשנה, נכון דודי? וזה כולל כאמור כל מיני רשתות לא זולות מדי, כמו מגה בעיר, ועוד רשתות שהשתלטת עליהן כדי למנוע תחרות ולהעלות מחירים, כמו עדן טבע מרקט ו-AM:PM, נכון דודי? בהזדמנות, תבדוק פעם מה הציבור בתל-אביב חושב על אמפמ שלך. הרבה אנשים יספרו לך שחוץ מזה שלקופאי אין אקדח והוא לא משכיב אותך על הרצפה בתחתונים, הקנייה אצלך באמפמ היא הדבר הכי קרוב לשוד שאנחנו מכירים.

בינינו, דודי, הצעירים פה בתל אביב שמו לב שככה זה באמפמ, אבל השוד הכשר שאלון אחזקות ריבוע כחול מבצעת מדי יום בארנקיהם של מיליונים, נמשך גם במגה בעיר, בעדן טבע מרקט ובאלוניות. ולא רק בתל אביב, אלא גם בשלומי וירוחם ואופקים. וכן, אפילו ברשת ה"דיסקאונט" שלך, מגה בול. בעצם, דודי, ואפשר להגיד את זה בלחש, שהציבור של ערוץ 2 לא ישמע, אלה אנחנו שמסבסדים אותך, נכון?

בוא, דודי, בוא נגיד רגע את האמת, ביני לבינך, הרי אנחנו מסבסדים אותך כשאנחנו מוציאים את כרטיס המועדון/אשראי You, כשאנחנו קונים בכרטיס הקניות האלקטרוני רב קארד ובתווי הקנייה שלך, רב-תו. אנחנו מסבסדים אותך בכפר השעשועים, בהכל בדולר, בדוקטור בייבי, בנעמן, בורדינון, בששת, בתחנות הדלק, בקניון הדר בירושלים. איפה לא?

אז מה הפלא שאתה מסבסד אותנו קצת עכשיו, דודי? ואם אתה יכול להוריד עשרים אחוז מהמחירים ברשת הכי זולה שלך (שיקרה בשלושים, ארבעים, חמישים ושמונים אחוז מהרשתות היקרות ביותר בערים היקרות ביותר באירופה), ולשפוך על זה מיליוני דולרים בפרסום, אז מה בעצם אתה עושה לנו ביתר הרשתות שלך? ומה אתה עושה לנו ברשת הזולה כשאין סבסוד? איך אתה קורא לזה?

אנשים יגידו לי שאתה לא אשם. אתה איש עסקים. אתה בסך הכל רוצה להרוויח. בהכל אשמה הממשלה והריכוזיות במשק. אולי, אבל מצאתי ציטוט שלך (איש חכם, אין שאלה) מהזמן האחרון בוועדת הריכוזיות. "תנובה מחזיקה ב-80% מנתח השוק של הקוטג' – זה כשל של המדינה. התפקיד של שטראוס ותנובה זה למכור הכי יקר – התפקיד של המדינה זה לגרום לכך שזה לא יקרה".

אל תתפלא כשהמדינה תכריח אותה להתפרק מנכסיך. ממש בקרוב, דודי. אל תתפלא. זה הרי התפקיד של המדינה. אתה אומר את זה בעצמך. אולי תסבסד את הקונים כשיפרקו לך את האימפריה האלימה והממותגת כל כך שלך. ואחרי זה, כשיהיו לך עוד שלושה מתחרים שמחזיקים בסופרמרקטים שהיו שלך – אז אתה תסבסד אותי. כי כדי להישאר שחקן בשוק, אתה תהיה חייב להוריד מחירים ולשפר את השירות. אחרת, מה שיישאר מהאימפריה שלך ימות.

מספרים לי, דודי, שיש לך עסקי תרומה לקהילה, שבמסגרתם אתם מכניסים מערכי שיעור על "צרכנות נבונה" לכיתות לימודים במערכת החינוך. האמת היא שכששמעתי את זה בפעם הראשונה הייתי בטוח שמישהו מספר לי קטע של ג'ורג' אורוול, אבל לא: אתה באמת מלמד אותנו לצרוך בתבונה, ולסבסד אותך בתבונה. אותך ואת קבוצת המונופולים והאוליגפולים ברשיון שלך (כן דודי, אנחנו זוכרים גם את כביש 6. ולא דודי, אנחנו לא משוכנעים שיש תחרות בכביש 6).

אז תודה על הסבסוד במגה, דודי. אני מבטיח לא לדרוך אצלך בסופר אלא אם כלו כל הקיצין. אתה יכול לשמור את הסובסידיה שלך לעוד מטוס פרטי, אבל אל תשכח: במקום סובסידיה אנחנו מתכוונים לקחת את מקומנו ליד שולחן מקבלי ההחלטות, לגרש את הלוביסטים היוקרתיים שלך – ולהחליט את ההחלטות ההוגנות שאתה סירבת לקבל בעצמך.

וכשתצרח בקרוב ש"שודדים אותי מנכסי", וש"למדינה אין זכות לעשות את זה" ו"זכות הקניין!!" ו"אי אפשר לעשות עסקים במדינה הזאת" ו"אני עוזב את הארץ", תנסה להיזכר בנו. בשבעת המיליונים שחלבת ורוקנת ואחר כך חינכת ל"צרכנות נבונה".

תודה דודי. התחנכנו. בקרוב אצלך. ממש בקרוב.

מינהלי: 150 פוסטים! מה אתם יודעים..

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אלה בשן  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 9:47

  מעולה, יקירי. צחקתי מבכי

 • אחת אחת  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 10:02

  יפה אמרת! הנבזות והחזירות של הטייקונים הגיעו עד נפש. מבחינתי אפשר להלאים את כל הנכסים שלהם. שיברחו מהארץ בבושת פנים!

 • זיו  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 10:02

  כן, הם שודדים אותנו, גם דודי, אבל הכל חוקי, וזה החלק העצוב. תנבח על הממשלה שמרשה להם. פוסט נהדר.

  ממש בצירוף מקרים כתבתי הבוקר על טייקונים ישראלים וכמה וכמה דברים ממש מקבילים לשלך:) . רוצה להיות טייקון שותף?
  http://colaholic1972.wordpress.com/2011/09/05/tycoon/

 • א  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 10:14

  חארות. מפתים את הציבור בשברי סוכריות עד יעבור זעם. כף רגלי לא תדרוך יותר בשופרסל ומגה.

 • זמואל  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 10:36

  כאן הגיב טרול.

  • tsoof  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 11:42

   היו לך לא מעט טענות לגיטימיות, והייתי משאיר בשמחה את התגובה שלך, אם היא לא היתה תוקפנית ופוגענית. זה לא מרחב ציבורי. זה הבלוג שלי. פה מדברים חלש. אם אתה מרגיש צורך להקיא – תקיא בחוץ, לא פה.

 • אלירז  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 10:50

  מעולה.

 • חיים הר-זהב  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 13:02

  דודי וייסמן הוא קורבן של השיטה. הוא בכלל לא רצה להיות עשיר. הוא רק רצה ״לעשות עסקים״ ו״להעסיק עובדים״ ו״לסייע לצמיחת המשק״. תכל׳ס, הוא רק חנווני. זה באמת לא פייר להפנות אצבע מאשימה לעברו, ולעבר דנקנר, והעופרים (זה שז״ל ואלו שנשארו), ושרי שהשלום מתחיל בתוכה ובפיטורי 600 עובדים למרות רווח של מיליארדים- הם קורבנות, צפריר. קורבנות. הם פשוט האנשים שהיו בזמן הלא נכון במקום הלא נכון.
  שווה בנפשך את הדאגות של מי שהוא ״מרבה נכסים״. זה נורא.
  ואתה עוד מעז להשתמש בטון תוקפני כשאתה מדבר עליהם. ערל לב שכמותך.

 • Ido Ashirim (@ashirim)  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 15:09

  דברי טעם.
  אבל למה אתה נותן לו קרדיט על ההמצאה שנקראת "חנויות נוחות", וואלה אם הוא היה ממציא את זה הייתי אומר "גאון, מגיע לו".
  זה קונספט אמריקאי עתיק יומין המכונה convenience store

  אל תקשור לאיש כתרים שאינם מגיעים לו…. כל השאר – שאפו!

  עידו
  האיש שמאחורי הספר "לקחת כסף מהמפלצת"

  • tsoof  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 15:23

   צודק כמובן, אבל הוא הביא את הקונספט לישראל, אחרי שקנה תחנות עם חנויות כאלה בחו"ל (בכסף ציבורי, כמובן). וחוץ מזה, זה קצת הצחיק אותי עם העניין של נוחי, אז כתבתי.

 • Yehuda Saban  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 15:20

  כל מילה נוספת, מסובסדת

 • דותן דימט  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 16:17

  אהבתי שבמגה פתחו בקמפיין צרכנות נבונה בדיוק אחרי שבילבלו את כל סדר המדפים (ברצינות, מישהו הטיל קוביה כדי לשייך כל פריט למדף). "תגיעו עם רשימת קניות ותקנו רק מה שברשימה" הם אמרו לאנשים בדיוק אחרי שחירבו בשיטתיות את יכולתם של הלקוחות לנווט בצורה מושכלת לדברים שאותם הם רוצים לקנות.

 • Orit Galili  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 18:08

  נהדר…
  בוא אני אעזור לך קצת….
  גם פיצה האט אם אני לא טועה…
  גם רשת סגפרדו….
  אי אם פי אם אמרת…
  אה איך שכחנו גם יש קצת מניות בדיינרס….
  דור אלון לא פחות חשוב…..:)
  ויש עוד כמה עסקים לדודיל'ה….

  כמה טוב להצטנע תחת כנפי נוחי…

 • זאתי  ביום 5 בספטמבר 2011 בשעה 18:30

  התפכחות
  http://www.themarker.com/news/israel2021/1.1372751

 • roezohar@gmail.com  ביום 6 בספטמבר 2011 בשעה 15:04

  שמעתי שעכשיו הוא מנסה לקנות את מערכת הטוקבקים של וורדפרס

 • יעוב  ביום 5 בפברואר 2013 בשעה 15:58

  מעולם לא פקדתי אף אחד ממקומות האונס והשוד שנזכרים על ידיך.
  יש לכל אחת מהרשתות שהזכרת אלטרנטיבות רבות.
  מי שמשתמש בשירותים שהזכרת עושה זאת רק מפינוק,בטלנות או חוסר איכפתיות.
  בואו בטענות אל עצמכם בלבד.
  טענות מהסוג שהעלית רק מחלישות את הטענות הנכונות והבדוקות כנגד הריכוזיות,יוקר המחירים ויתר טענות המחאה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 5 בפברואר 2013 בשעה 17:14

  מעבר לכל זה היה כדאי שתעשה מחקר קטן בתנאי העבדו שבחברות , ניצול מחפיר עם שכר מינימום וניסיונות התחמקות מתשלום תנאים סוציאליים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: