איפה האלף מיליארד שקל שלי?

אז מה בעצם הסיפור עם הגז? על מה כולם צועקים ולמה זה אמור להזיז לנו? ובכן, מכירים איפה הכסף? אז הכסף בגז. כמה כסף? ים של כסף. המון כסף. כסף שיכול לתרום לחינוך ולרווחה של שני דורות לפחות במדינת ישראל. לתרום? לממן הכל.

רוצים מספרים? אני מדבר על איזה אלף מיליארד שקל. כמה זה אלף מיליארד? זה מספר שיש בו המון המון אפסים. כמעט כמו בממשלה. זה כל כך הרבה כסף, שהוא יספיק אפילו למשרד הביטחון שלנו לכמה וכמה שנים.

———————————–

המפתח להבנת סיפור הגז הוא זה: יש מי שירוויח הרבה מאוד כסף מזה שאתם לא מבינים. אולי אתם חושבים לעצמכם עכשיו: "עזוב אותי מהעניין הזה. יותר מדי נתונים, יותר מדי ביטויים שאני לא מבין. יותר מדי אנשים שמדברים מעל הראש שלי." יש לי טיפ חשוב בשבילכם: כל פעם שאתם מרגישים שמדברים אתכם סינית – תחשדו שעומדים לדפוק אתכם.

יש המון דוגמאות: תקציב המדינה מסובך? דופקים אתכם. תעריפי החשמל והמים מסובכים? דופקים אתכם. פירוט עמלות בבנק מסובך? דופקים אתכם. פנסיה ודמי ניהול מסובך? דופקים אתכם. "תספורת" מסובך: הו הו, איך דופקים אתכם. העניין של הגז מסובך נורא?

תפסתם, נכון?

———————————-

אז יאללה, בואו נסביר כמה עניינים ונסגור כמה פינות כדי שנדע איזה לוקשים מאכילים אותנו. על הדרך, אל תשכחו: האנשים שמספרים לכם עכשיו שיצוא הגז טוב לישראלי הממוצע הם אותם האנשים שמגייסים מכם כסף ועושים לכם תספורת, אותם האנשים שעושים חתונה לילד במיליוני שקלים אבל לא מחזירים את הכסף לכל פנסיונר בישראל, שנתן להם הלוואות במיליארדי שקלים כדי לבנות מלונות ולקנות קרקעות ו…. למצוא גז!

אני אזכיר: לפני פחות משנה, סגר יצחק תשובה, מבעלי המניות הגדולים במאגרי הגז, עסקה עם האנשים שמנהלים לכם את הכסף. בעסקה הנהדרת ההיא, האנשים שמנהלים לכם את הכסף ויתרו לו על חובות בהיקף של 1.4 מיליארד שקל שהוא חייב לי ולכם, ולא יחזיר לנו לעולם.

ולא, לא הייתם צריכים לקנות מניות ואג"ח כדי שיצחק תשובה ידפוק אתכם. זה הכסף שלכם שירד מהתלוש ישר לחיסכון פנסיוני, והלך לגיוסים של תשובה. כסף שהלך ולא יחזור לעולם. שבגללו אתם עלולים לא לגמור את החודש כשתהיו זקנים.

—————————————

האנשים האלה, שלוקחים את החסכונות שלכם לימי הזקנה ולא מחזירים אותם, הם האנשים שטוענים עכשיו שכדאי לייצא את הגז הישראלי. אם זה לא היה ברור עד עכשיו, אז בואו נגיד את זה באופן ברור: אלה אנשים שרואים רק את טובתם, ושלא יהססו לדפוק את כלל אזרחי ישראל למען רווח אישי. הרי הם כבר עשו את זה לפני פחות משנה.

ועוד דבר שנורא נורא כדאי לזכור: הגז הזה הוא לא של הטייקונים. הגז הזה הוא שלנו. הגז הזה הוא כמו ים המלח וכמו החוף של הכנרת. דברים ששייכים לכל אזרח בישראל מעצם היותם שם. המדינה נתנה לטייקונים שלא מחזירים חובות רישיון לחפש גז והם הצליחו ומצאו (סחטיין עליהם), אבל זה לא אומר שהשדות האלה אינם בשטחה של המדינה. ואם השדות האלה נמצאים בשטחה של המדינה, הם שייכים למדינה ולאזרחים שלה. ואיך אמר לואי ה-14? "המדינה זה אני". המדינה זה באמת אני. אני ואתה ואת וכולנו. לא רק תשובה ומזיקים אחרים.

תשובה וחבריו הוכיחו בשנים האחרונות שאין להם כל מעצור וכל סייג בוויכוח על מהו חלקו של הציבור בגז הישראלי. הם עשו הכל כדי לשלם פחות תמלוגים (שזה בעצם התשלום שהם צריכים להעביר לנו על כי אנחנו הבעלים של מאגרי הגז), ובלי למצמץ דרשו שהצבא שלנו יאבטח את אסדות הגז. כלומר: כל הוצאות האבטחה עלינו, בעוד חלק קטן מאוד מהרווחים עובר אלינו.

ככה האנשים האלה עובדים. הם מאוד נדיבים בחלוקת ההוצאות, אבל קמצנים בני קמצנים בחלוקת ההכנסות.

לא מסובך בכלל, נכון?

————————–

אז על מה בעצם הוויכוח?

הוויכוח הוא על המהירות שבה יימכר הגז. בעלי המניות שהזכרתי קודם, האנשים שלא מחזירים הלוואות, רוצים למכור את הגז מהר ככל האפשר. הם כבר רוצים להבטיח את ההכנסות שלהם לעשרים או שלושים השנים הקרובות, ולחזור ליאכטות ולמטוסים הפרטיים שלהם. "קודם כל," הם אומרים לנו, "תנו לנו לקחת את כל הכסף. ה-כ-ל! א-ל-ף מ-י-ל-י-א-ר-ד!"

ואם לא יישאר גז לציבור הישראלי? ככה זה. אנשים שלא מחזירים חובות לא בדיוק דואגים לציבור.

האנשים שמתנגדים לזה בסך הכל אומרים להם: הלו, תמכרו יותר לאט. אנחנו לא בטוחים שיש כל כך הרבה גז. יכול להיות שגם אנחנו כאן בישראל נזדקק לגז הזה, ואם תמכרו הכל עכשיו לגורמים זרים, לישראל לא יישאר.

ואז? אז ישראל תידרש לקנות את הגז שלה בחו"ל, וזה יעלה הרבה יותר כסף. וייצא מהכיס שלנו. זוכרים? ההוצאות עלינו, ההכנסות עליהם.

ובכלל, לנו – לכם ולי – עדיף להשאיר פה את הגז. הערך של התמלוגים ממכירות הגז ברוסיה ובסין ובטימבוקטו הוא בקושי רבע עד מחצית מהערך של הגז אם הוא נשאר פה, וחוסך לנו את הצורך לייבא אנרגיה. מבינים? הכל כרגיל: הרווחים של תשובה, כמו תמיד, הם על חשבוננו.

———————-

האמת היא שיש עוד סוגיות במחלוקת, אבל האמינו לי, הכל מתכנס לאותו פזמון: המטרה של הטייקון היא תמיד להוציא כמה שיותר כסף מהציבור וכמה שפחות כסף מהכיס. הטייקונים יקראו לכסף הזה בכל מיני שמות: הטבות מס, רשיונות חיפוש, הוצאות על אבטחת האסדות, אבל כל אלה שמות נרדפים לאותו דבר: הציבור ידאג להוצאות והטייקון ייקח את ההכנסות.

ואם בטעות תגידו להם את זה, הם ייעלבו ויזהירו מ"שנאת עשירים." טייקונים הם אנשים מאוד רגישים. וכמה שהם רגישים לעצמם, ככה הם אדישים לגביכם.

————————

יזמי הגז לקחו סיכונים גדולים, אבל אנחנו לקחנו חלק בסיכון הזה: הם מימנו את החיפושים והקידוחים בעיקר בכסף מהציבור ומהבנקים. הם הרוויחו הון עתק בצמיחת ערך הנכסים שלהם, ועוד ירוויחו הון עתק ממכירת הגז ואוצרות טבע אחרים שאולי עוד יימצאו (נפט, למשל).

שיהיה להם לבריאות על כל זה. לנו נשאר רק להילחם על הבעלות שלנו על נכסי הטבע של ישראל באותו חירוף נפש שבו הם נלחמים על חלקם. עבורם זה החמאה והשמנת, עוד מטוס ועוד יאכטה. עבורנו זה הלחם, המים והאוויר הנקי שאנחנו נושמים.

חייבים לסגור את הדלת לפני שהחמסנים בורחים עם הסוסים, הגז, הכסף והעתיד של כולנו.

———-

תודה לאלה על הרעיונות, העריכה והדברים האחרים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: