שיט שנערי אוצר אומרים

מוגש כשירות לחבר היפה, החתיך, ההורס, המשגע, האיך-דפקתי-את-החרדים-הא? התפסיקו-לעשן-ותתחילו-לעבוד, הקודם-יהיה-קשה-ואחר-כך-תשכחו, מר אדון שרוצר.)

שיט שנערי אוצר אומרים: אם נעלה מסים לחברות הגדולות הן יעזבו את הארץ ונאבד משרות.

האמת: המנוע האמיתי של ייצור משרות במשק נמצא בכלל בעסקים קטנים ובינוניים. זה פשוט יחסית ונובע מחוק המספרים הגדולים: ככל שאתה יותר קטן, הסיכוי שלך לצמוח גדול יותר.

ומה הבעיה? שאם נותנים את כל הטבות המס לחברות הגדולות, למי לא נשאר? נכון! למוסך של שלמה ולבית האריזה של איילת ולמספרה של שלומי ולבית הקפה של ז'ורז'ט (אנחנו פה קוסמופוליטיים).

מה קורה? החברות הגדולות לא משלמות מסים אבל צומחות לאט באופן יחסי, כי קשה לצמוח כשאתה גדול, והתפוקה השולית של הפועל הבודד רק יורדת (כלומר, כל פועל שמצטרף לאינטל או לטבע או לכי"ל או לצ'ק פוינט מייצר פחות מקודמו.) אז הן לא שוכרות עובדים חדשים!

ובינתיים בקפה של ז'ורז'ט ובמספרה של שלומי? נכון, הגמדים הלא מחוברים לא מקבלים את ההטבות (שאינטל וטבע לקחו) ולא יכולים לצמוח, כי המדינה אוכלת להם את הרווחים. אז מאיפה תבוא הצמיחה? מהעיניים היפות של ליהיא?

שיט שנערי אוצר אומרים: קודם יהיה רע ואחר כך יהיה טוב.

האמת: ת'כלס, מהו המנוע הגדול ביותר של צמיחה במשק? לא תשובה, לא נוחי, לא טבע ולא נוני. המנוע הגדול ביותר במשק הוא הארנק של תשעה מיליון ישראלים. אם כל  ישראלי מוציא שקל בודד, המדינה גובה מתוך תשעת מיליון האלה גם מסי קנייה וגם מסי הכנסה ממי שקיבל את הכסף. עכשיו תכפילו את השקל הזה בכמה שאתם רוצים, ותגלו מאיפה המדינה מקבלת כסף, ומהו המקום היחיד שכל שקל משפיע בו על הכנסותיה (ולכן – על הצמיחה) באופן ישיר.

ומה הגזרות עושות? גורמות לישראלים לסגור את הארנק! ולכן, קודם יהיה רע, ואחר כך יהיה חרא. ואז, מר אדון שרוצר, שוב נצביע לך ולביבי, כי הציבור לא מטומטם! הציבור זוכר הכל!

סתם. לא באמת. הציבור מטומטם כמו בלטה ולא זוכר כלום. תשאל את נערי האוצר ואת ביבי.

שיט שנערי אוצר אומרים: צריך להעלות מס הכנסה לכולם.

האמת: לכאורה זה הגיוני. אם נשלם יותר מסים, למדינה יהיה יותר כסף. אבל זה רק לכאורה.

האמת היא ששבעים אחוזים מהישראלים יוציאו פחות כסף בעקבות הגזירות, מה שיאט מאוד את המשק. יותר מזה: אם ממסים את העבודה עוד יותר, יורדת המוטיבציה לעבוד (כי העבודה מניבה פחות שכר) וגם עולה המוטיבציה לעבוד בשחור.

אז מה עשינו? בת'כלס, גבינו יותר מס מאלה שיש להם ואפילו מאלה שאין להם, אבל ביד אחת דחקנו אנשים החוצה ממעגל העבודה (למה ללכת לעבוד אם המשכורת לא מממנת פעוטונים וצהרונים?) וביד השנייה סגרנו את הארנק של הישראלי הממוצע. זוכרים? ההוא שאחראי על הצמיחה במשק?

טיפ: אולי הגיע הזמן לנסות לקחת ממי שיש לו.

שיט שנערי אוצר אומרים: אנחנו עושים את זה כדי לסגור את הבור בתקציב.

האמת: עשיתם את זה גם קודם וככה גם יצרתם את הבור בתקציב.

שיט שנערי אוצר אומרים: קודם נעביר תקציב ואחר כך נתפנה לבצע רפורמות.

האמת: קודם הם מעבירים תקציב ואחר כך הם מתפנים למצוא עבודה אצל תשובה ונוחי והחבר'ה.

את כל האנרגיה והקרדיט הפוליטי שורפים שרי האוצר לדורותיהם על תקציבים רעים. בשנה שאחר כך הם ברווזים צולעים שבסך הכל מסתובבים ומכבים שריפות – ונכשלים גם בזה.

שיט שנערי אוצר אומרים: כמו יוון, כמו איטליה.

ליוון, לאיטליה, לספרד ולאירלנד אין משמעות בשיח הכלכלי בישראל. הן פיקציות. המצאות. כמו הגרעין האיראני. כמו הפרוטוקולים של זקני ציון. משהו להפחיד איתו את הציבור. נכון שרע ביוון ובאיטליה, אבל הדמיון שלהן לישראל הוא משהו שלא קיים כלל, למעט השחיתות והסיאוב בממשלה ובאזורים המחוברים של הסקטור הציבורי (כרגיל, חברת החשמל, הרכבת, הנמלים, רשות שדות התעופה, רשות השידור.)

הסכנה שנידרדר לאובר דרפט שאי אפשר לסגור נובעת בדיוק מהגורמים שנערי האוצר וביבי והפרזנטור החדש, האיש והג'ל, לא רוצים לגעת בהם: היעדר התחרות במשק, הארגונים הציבוריים המונופוליסטיים והוועדים הכוחניים שלהם, הטייקונים הממונפים והחברות הגדולות ש"נותנות עבודה לכולנו".

אני חושד שאתה כבר יודע את כל הדברים האלה, אדון שרוצר. אני חושד שאתה כבר תוקע כף עם גנבי הסוסים הוותיקים, נתניהו וליברמן וסער וכנופייתם, ובה בעת רוקם מזימות להשתלט על הכסאות שלהם.

אולי תצליח, מר שרוצר. אולי. אבל לך תדע. אולי יום אחד הציבור יתעורר ויהיה טיפ טיפה פחות מטומטם. ואז, מר אדון שרוצר, אתה עלול לגלות שאתה עומד במקום הלא נכון כשהחרא פוגע במאוורר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ido2267  ביום 19 במאי 2013 בשעה 9:48

  .ממה שהבנתי עידן עופר במילא עוזב את הארץ. סמי עופר נרשם כאזרח מונקו (נדמה לי) כדי לא לשלם פה מיסים ואילו טד אריסון בא הנה בערוב ימיו כשגילה שאין מס ירושה בישראל.

 • eli  ביום 19 במאי 2013 בשעה 10:21

  אני יכול להעיד על עצמי רק כדי לתת חיזוק לנקודה הראשונה – מהיכן מגיעה הצמיחה
  לפני שנתיים פוטרתי מחברת קומברס, הקמתי חברת שירותי תוכנה קטנה , בלי משקיעים ובלי המדען הראשי . ממנתי את הפיתוח משירותים – חלקם מלקוחות מציקים ומעצבנים אבל מימנו אותי
  בשלב הבא גייסתי מתכנת ועוד מתכנת וגרפיקאית ומומחית לרשתות חברתיות ועוד

  אני יכול לפתח את החברה כולל לכיוון יצוא לחו"ל אבל כשאני בא לבנק הבנק מבקש ממני על"מ. מושג שלא הכרתי, ערבות ללא מגבלה ..זה לא ללא הגבלה …אלא הם יכולים לפשוט לי את העור

  אני מוכן לעזור לצמיחה, אני מוכן לסכן חסכונות שלי, אבל לא מוכן לסכן את קורת ביתי

  אם הייתי מקבל מאה וחמישים אלף דולר מענק-הלוואה הייתי יכול להכפיל את מספר המועסקים בעסק

  • tsoof  ביום 19 במאי 2013 בשעה 10:29

   בהצלחה, אלי. מקווה שתצמח, תעסיק עוד עובדים ותעשה יפה לביתך.

 • אבנר  ביום 19 במאי 2013 בשעה 11:25

  לא נערי האוצר יצרו את הבור בתקציב אלה הפוליטקיאים שאתה בחרת לכנסת.
  אבל למה לקחת אחריות אם אפשר פשוט לברוח ממנה.

 • דודי  ביום 19 במאי 2013 בשעה 14:23

  " אם נעלה מסים לחברות הגדולות הן יעזבו את הארץ ונאבד משרות"

  האם לדעתך, ללא הטבות מיסוי, חברות גדולות לא יעזבו את הארץ או יימנעו מהשקעות נוספות בארץ, ולא יגרמו לאובדן משרות?

  אם אתה שר אוצר, ובאה חברה מסוגה של אינטל עם הצעה כזו – תן לנו שיעור מיסוי מופחת למשך תקופה מסוימת, ואנחנו נקים פה מפעל גדול, בפריפריה, ונעסיק 2000 עובדים. האם היית דוחה את זה על הסף ודורש שישלמו מס אחיד לכולם, בידיעה שהם יגידו "תודה רבה" ויקימו את המפעל במקום אחר? אפשר כמובן להתווכח על גובה ההטבות וכו', אבל עצם הרעיון הגיוני.

  • tsoof  ביום 19 במאי 2013 בשעה 14:26

   המשפט הלפני אחרון שלך. זה הכל דודי. רק המשפט הלפני אחרון.

   • דודי  ביום 19 במאי 2013 בשעה 17:52

    זה שהסתיים בסימן שאלה?

  • ido2267  ביום 19 במאי 2013 בשעה 14:27

   אבל הטענה היא שהחברות יעזבו את הארץ. לא שעומדות כמה ענקיות הייטק ומתלבטות אם להשקיע פה.

   • דודי  ביום 19 במאי 2013 בשעה 17:56

    חברות בהחלט מתלבטות לפני השקעות נוספות במפעלים קיימים. לחלקן יש בהחלט אפשרות לעבור.

 • סקרני  ביום 19 במאי 2013 בשעה 16:13

  לכותב יש תואר בכלכלה או במשהו שקשור לזה?

  • tsoof  ביום 19 במאי 2013 בשעה 16:25

   הכותב לא גמר תיכון.

   • נועה זמסקי  ביום 19 במאי 2013 בשעה 18:11

    הכותב אולי לא גמר תיכון, אבל הוא נתן ניתוח נכון של המצב. מנוע הצמיחה העיקרי של המדינה הוא לא החברות הגדולות אלא הצריכה של מעמד הביניים, אותו מעמד שעכשיו סוגר את הארנק כי בעקבות הגזירות יש לו פחות, דבר שיעמיק עוד יותר את המיתון ובעקבותיו את הגרעון. אם תחזור להיסטוריה תוכלו לראות שתקופות של צמיחה כלכלית שבאה לאחר מיתון התרחשו לאחר שהמדינה פיזרה מספיק כסף לייצר מקומות עבודה, אפילו פיקטיביים, כמו הניו דיל המפורסם של רוזוולט. מקומות עבודה אלו יצרו רווחה כלכלית שאיפשרה למעמד הביניים לפתוח את הארנק, להרחיב את הכלכלה ולייצר מקומות עבודה אמיתיים שיחליפו את הפיקטיביים.

   • סקרני  ביום 19 במאי 2013 בשעה 21:52

    אני ספאמר ללא חיים. הטרולים לא מתו. אנחנו עוד נחזור!

   • סקרני  ביום 19 במאי 2013 בשעה 22:13

    אני לא מאמין שערכת את התגובה שלי D-: שמעת על דמוקרטיה חבר?
    בכל אופן, אני רציני לגבי זה שאני רוצה לראות את המקורות עליהן הסתמכת. אפשר?

   • tsoof  ביום 19 במאי 2013 בשעה 22:31

    ראשית, המקורות עליהם הסתמכת, למען הסדר הטוב. רק כדי להניח מצע משותף לעברית שלנו, למרות שאני לא יכול להביא את המקורות שהסתמכתי עליהם לשם כך. מקווה שתסכים אתי על זה.

    שנית, הסתמכתי על ידע, תבונה וניסיון. אני לא בעניין של לפרט את הרזומה שלי. גוגל איט.

    שלישית, ואולי חשוב מכל בעיני: אין לנו יחסי עיתון-קורא. אתה בבלוג שלי. אתה בוחר לקרוא. אתה לא חייב. מה שכן, אתה לא יכול להכניס לי חרא הביתה. זו לא דמוקרטיה פה. זו אוטוקרטיה פיקס, שבה יש לי כל זכות להתעלם מהתגרויות.

    רביעית, ערב דבש.

   • tsoof  ביום 19 במאי 2013 בשעה 22:35

    תגובות אידיוטיות ממגיבים לא מזוהים יש לי באלפים בסטטוסים מצייצים. אתה לא מיוחד בכלל.

 • סקרני  ביום 19 במאי 2013 בשעה 22:46

  קיבלתי, תודה. בכל אופן, בניגוד למה שאתה חושב לא נכנסתי לפה כדי להטריל או בשביל ספאם. למרבה הצער גם לשר האוצר שלנו אין יותר מידי ניסיון או השכלה בתחום… לדעתי פשוט חייבת להיות דרך יותר טובה לשנות את המצב מאשר לנזוף בו כמו כולם. הבעיה היא שרוב האנשים לא יותר בקיאים מהשר בתחום אז הם לא באמת יכולים להציע איזו חלופה למה שהוא עושה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: