תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה

כמה מוזר לשמוע את הקיסר בנימין מדבר על "גל הפופוליזם השוטף את המדינה". באיזה כישרון הוא פורט על מיתר הפופוליזם, ומצליח לטייח ולהסתיר את כל מה שהוא בגדר עובדה. מוזר, כי יכול להיות מאוד שמתחת לערך "פופוליזם" במילון מופיעה תמונתו של נתניהו. מוזר, כי אלמלא הפופוליזם, ספק אם מישהו היה יודע מיהו בנימין נתניהו.

נתניהו, ועמו גם רבים מהמגזר העסקי והציבורי, אינם מספקים הסברים רציונליים למחטף הגז. לא ברמת המדוע יש לייצא את הגז, ובטח שלא ברמת הליך קבלת ההחלטות המגוחך, שמשאיר בידיים של ארבעה חתולים שמנים את ההחלטה על עתיד השמנת של המדינה הזו. הם מספרים שחייבים לפעול מהר, עם הסברים מצוצים מהאצבע על "תחרות מלבנון", עם טענות על "מדינות ששמרו את הגז אצלן, והוא קבור באדמה או במים, מתחת לשכבות של פופוליזם ובירוקרטיה."

אולי בעצם הוא צודק. דוח טרכטנברג הרי קבור תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה. ההמלצות של ועדת שני לפירוק הריכוזיות, רובן נקברו היטב תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה. גם חוק הדיור קבור שם מזה שנים ארוכות. בכלל, רוב החוקים שמיטיבים עם הציבור קבורים תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה, או תחת הבטחות להחיל אותם בעוד שנים אחדות. "כשיהיה יותר טוב".

האמת היא שנתניהו, כתמיד, ממשיך לספסר בעתידנו. כמו הצורך המיידי שלו בגלידה, במיטה מעופפת בחצי מיליון שקל, בתאוות ניקיון במיליוני שקלים שלא מצליחה למכור את כתמי חרפתו, כך גם הצורך המיידי שלו לספק רווח מיידי לתשובה ולחבריו, לאוסטרלים, לאמריקאים, לקנדים. צורך מיידי להיטיב עם העם כנראה מעולם לא היה לא. הוא יודע שכשרע לעם ישראל, הפתרון הוא לא יותר הזדמנויות, אלא איזה מלחמונת קטנה, "ואיזה נס שפרסנו עוד מערכת במיליארדים כדי להציל אותנו מעוד איום קיומי". מהאיום הקיומי בנימין נתניהו איש לא יציל אותנו.

(כרגיל ברגע הזה יש לומר: שיהיו לך בריאות טובה וחיים ארוכים, הקיסר בנימין. לא דין רודף ולא דין מוסר ולא דין שודד ולא פושעי הגז לדין. אנחנו בקהילת הישראלי המשומד לא בעסקי ההסתה, למרות שאתה באמת מורה נהדר בעניין הזה. אז שוב, תהיה לי בריא.)

ותסמכו על נתניהו וממשיכו לפיד שדווקא את שישים האחוזים מן הגז שנשמרו לישראל לכאורה, הם יקברו תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה. שהרי גז לירדן ולפלסטינאים, לתורכים ולמצרים, הוא "גז לישראל" לפי הנוסחא של ביביאיר. מה מזה יישאר כאן? לחשמל נקי? לתחבורה נקייה? לתעשייה נקייה? לריאות נקיות?

והתמלוגים, מצידם, איזה תמלוגים ישאיר תשובה למדינה? האם הוא ישלם את מלוא המס כמונו, או שמא ימכור בזול לחברות קש שימכרו ביוקר ללקוחות זרים? על מה תשובה ושותפיו ישלמו את המס? איזה מן טיפוסים הם? האם הם מאלה שמשלמים את מלוא חובותיהם לציבור בחפץ לב?

אבל כל הדברים האלה הם "גל פופוליסטי עכור" ששוטף את ארצנו הקטנה והנהדרת. אין לנו ארץ אחרת. נתניהו ושותפיו מדברים גלויות, בשקיפות, משתפים את הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות ובמידע. זה אנחנו, הפופוליסטים. בגלל זה, הציבור בישראל יישאר, כרגיל, עם קרוב מאוד לשום דבר בידיים. כי אנחנו פופוליסטים.

אלה נבחרי הציבור שלנו ואלה אנשי העסקים ששולטים במקורות הייצור וההון במשק. המטרה שלהם היא תמיד למקסם רווחים להם ולחבריהם. הם לא עושים את זה מרוע לב. הם עושים את זה כי הם יכולים. והם עושים את זה אך ורק עבור עצמם וחבריהם. הבעיה היא, שכדי שמישהו ירוויח את כל הכסף הזה, מדינת ישראל וכלל אזרחיה יצטרכו להפסיד אותו. ולא, זה לא באמת חשוב למי הם הצביעו.

בינתיים ביביאיר ימשיכו לספר לכם על זה שאתם פופוליסטים. הם ימשיכו להלעיט אתכם בסיסמאות נבובות ובאפס מידע. הם ימשיכו להעביר את הנכסים של כולנו לידיים של בודדים. הרי זה עבד להם כל כך טוב עד עכשיו. לכם הם יגידו להדק את החגורה. "בעוד שנתיים יהיה יותר טוב".

נתניהו דיבר בשבוע שעבר על מחר של שלום, ביטחון ושגשוג. המחר הזה אכן כבר כמעט כאן. זה המחר של תשובה וחבריו. של השאול צמחים והבייבי מרידורים, שתיכף יהפכו למנהלים בחברות אנרגיה ופיננסים. של הנתניהוהים והלפידים והסילבן שלומים והנפתלי בנטים.

ואתם ואני? אנחנו נמשיך לרוץ כמו עכברי מעבדה על גלגל. רצים מהר יותר ויותר רק כדי להישאר במקום. שורפים יותר ויותר שעות, יותר ויותר עבודה – רק כדי להישאר במקום. רק כדי לא לעוף מהגלגל הזה, שבצידו חולים, חלקאים, נדכאים, קשישים, נזקקים, מוחלשים. עוד ועוד כאלה, שרצו ורצו ולא יכלו עוד. מלאים בגז. פול גז בניוטראל. קבורים בקבר אחים נצחי, תחת שכבות של פופוליזם ובירוקרטיה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: