על פופוליזם ואמת

מהמשטרה נמסר בתגובה כי מדובר בהפגנה בלתי חוקית במהלכה קראו המפגינים במגאפונים בשעה מאוחרת ושרפו קרטונים. "השוטרים נהגו באיפוק", אומרים במשטרה, "ורק כשאחת המפגינות הצמידה סלולרי לפרצופו של השוטר והשנייה תקפה אותו – הן נעצרו. מיותר לציין כי כל טענה אחרת אינה מוכרת, ובכל מקרה הן יכולות לפנות למח"ש".

(מאקו)

המשטרה, יש לומר, היא השלטון. היא אחת מזרועות השלטון, למדקדקין. והמקרה של ספיר סלוצקר-עמרן וכרמן אלמקייס מסביר נפלא למה יאיר לפיד ובנימין נתניהו חוששים כל כך מ"פופוליזם". כשהם אומרים פופוליזם, הם בעצם מתכוונים לפנס ששופך אור על חורשה חשוכה. כשהם אומרים פופוליזם הם מתכוונים למשרת האולטימטיבי של האמת – אור השמש. כשהם אומרים פופוליזם הם בעצם מתכוונים לשקיפות.

סהר בצ'י הוא בסך הכל תוצר של המערכת. הוא יודע שלמערכת מותר. מותר להפעיל כוח, מותר להפעיל אלימות, מותר לשקר, מותר להשפיל, מותר להטריד. הוא עטוף כל כולו במערכת. כמו חייל במסייעת לפני עשרים שנה, שהדברים שהיה מרשה לעצמו לומר לנשים כשהיה עטוף בחיילי הפלוגה מזעזעים את האבא של הבנות שהוא היום עד עמקי נשמתו.

מה שסהר בצ'י היה משוכנע שהוא אוחז בידו הוא הנרטיב. הסיפור. הרי אלה מפגינים לא חוקיים, חמושים במגפונים (והרי עוד לא נולד המגפון). שורפי קרטונים, ובמקום שבו שורפים קרטונים. באמת, מה קורה במקום שבו שורפים קרטונים? סהר בצ'י ידע שהאמת לצידו. גם אם היא אינה אמת. כי הרי הוא מוקף בריונים שיכורי כוח. כלבי תקיפה שהממשלה מרעיבה ביד אחת ומשלחת באחיהם ביד השנייה. היה לו כוח. היה לו גיבוי. היתה לו אמת יחסית.

הוא רק לא הבין שזו אינה האמת היחידה. כי הבוסים של הבוסים שלו שולטים אמנם במדיה. הם שולטים במי ייאזק ומי יושפל ומי תוטרד. הם שולטים בתגובת המשטרה לציבור ובהכרזות על פופוליסטים ואנרכיסטים. אבל הם לא שולטים במקלדת שלכם בפייסבוק ובמצלמה שלכם באינסטגרם. שם, הנרטיב שלהם מת. הסיפור שלהם מתאדה כמו ערפד ששוזף אותו אור השמש. כשהמדיה שווה לכולם – ליאיר ולביבי ולמשטרה אבל גם לכרמן ולספיר – כבר הרבה יותר קשה לשקר במצח נחושה. בטח למי שחרטו על מצחם אל שקרנותם. כמו ביבי. כמו יאיר. כמו משטרת ישראל.

הכוח של הציבור מתרכז כאן. במקום שלא נשלט על ידי נוני ונוחי ופישמן ותשובה. כאן, הכסף שלהם לא יכול להפוך שחור לשקוף, להלבין את השקר, לאשרר את הגזל. כאן האמת שלהם היא סתם משהו שלא מסתדר עם העובדות.

ובדיוק מזה הם פוחדים. הלוביסטים שמוחים נגד גילוי התכתובת שלהם עם הח"כים, שרועדים ממחשבה על שקיפות; הממשל שמשחיר (בשלומיאליות) קטעים מדוח ועדת צמח בתואנות שהן שקר וכזב (עכשיו הרי כולם כבר יודעים מה היה כתוב שם), חברי הכנסת שמתנגדים לחוק שיחייב אותם בהצהרת הון, חברי ועדת הכספים שבולמים בגופם את האפשרות שיידרשו לדווח על תיק המניות שלהם.

הם פוחדים שנדע. הם פוחדים לאבד את המונופול על הסיפור שהם מספרים לציבור. הם פוחדים כי הם יודעים כמה שקרים, כזבים, הפרות אמונים, שוחד וניגודי אינטרסים מהלכים שם בחשיכה, כמו רמשים תחת סלע.

ספיר סלוצקר-עמרן וכרמן אלמקייס נתנו לכולנו שיעור בדמוקרטיה. ואפילו סהר בצ'י הסביר יפה במעשיו את המשמעות של כוח במחשכים. כוח לא מאוזן ולא מפוקח, שהכל מותר לו. כוח שעדיין מאמין שהוא שולט באמת. שלא מבין שכאשר גם הצד השני מדבר, האמת חומקת ממנו ונחשפת במלוא כיעורה.

אנחנו איטיים בהרבה מהאלג'יראים, המצרים, התורכים, הברזילאים. אבל אנחנו בדרך. בדרך לאור השמש. האור שחורך את שקרי השלטון ומציג אותם ערום ועריה כמות שהם: תאבי כוח, חסרי גבולות ונטולי מוסר, שחדוות התפקיד והמשרה מעבירה אותם על דעתם.

וכשאור השקיפות יכה גם ביאיר וביבי, כמו באחרון הטוראים שלהם, אחד סהר בצ'י, הם יוכלו לעשות בדיוק את מה שהם מציעים לספיר ולכרמן. "שיפנו למח"ש".

(בתמונה: תראי אמא, אני מפורסם!)סהר בצי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • שמעון  ביום 1 ביולי 2013 בשעה 21:19

    מותר להגיב שלא לעניין…אבל לעניין אחר? אנחנו מתרבים. כבר 301. בקצב אטי ,אבל מתרבים. זה מתחיל להיות מיעוט משמעותי. האם ניתן לעשות ,"במיעוט משמעותי", איזשהו שימוש משמעותי יותר מכתיבה של תגובות? באיזו כמות יוצאים לכיכרות? אני רציני. "מהפכה בכתב" ,לוקחת 150 שנה, עד שהיא מתרגמת למהפכה ממש. ראה דני והאנצקלופדיסטים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: