מנכ"ל המשרד לרווחת הטייקון

שלום לך מנכ"ל משרד הרווחה החדש, יוסי סילמן. קראתי את הראיון איתך בדה-מרקר, ויש לי כמה שאלות קטנטנות.

תגיד, מר סילמן, למה בשפה שלכם שם ביש עתיד ובמפלגות שדומות לה, יותר רווחה כרוכה תמיד בהתעללות בשכבות המוחלשות באמת? למה הדבר הראשון שאתם עושים כשאתם מגיעים למשרדים כאלה – אתם והחבר שלכם ביבי – הוא להעניש את הערבים והחרדים?

כלומר, אל תבין אותי לא נכון. הערבים באמת ערבים. כלומר, אשכרה לא יהודים. והחרדים, נו, אתה יודע, הם באמת לבושים אחרת לגמרי ומדברים יידיש. אבל זה לא אומר שהם אנשים רעים, אתה יודע. ונכון שהכי נעים לשייך את העובדה שהמגזרים האלה נמצאים עמוק עמוק מתחת לקו העוני לזה שיש להם הרבה ילדים והם בטלנים ומעלימים מס ולא ציונים, אבל מתי בפעם האחרונה בדקת כמה מקומות תעסוקה יש לחרדי או ערבי שמחפש עבודה?

תגיד מר סילמן, אתה מכיר מקומות עבודה שיכולים להעסיק את החרדים והערבים? האלה "שמתקיימים מקצבאות ילדים"? קצבאות הילדים שגם אתה מסכים שאינן מספיקות לכלכל איש. ואם אינך מכיר מקומות עבודה כאלה (זה לא כי אתה לא מצוי בחומר. זה פשוט כי אין), אז מדוע, מר סילמן – או שעלי לקרוא לך בעצם איש-קש-לכיסוי-שרוצרנו-אסוננו-יאירבייבי – קודם לוקחים מהאומללים האלה את המעט שהם מקבלים?

אי אפשר להחיל את קיצוץ הקצבאות, נגיד, רגע, אחרי שיחילו את פירוקי הפירמידות והריכוזיות? מתישהו בעוד כמה שנים? ולפני זה אולי לדאוג להם למקומות עבודה חדשים?

אתה אומר שקצבאות ילדים אינן מדד למלחמה בעוני. תגיד מר סילמן, האם מלחמה בקצבאות ילדים היא המדד שלך למלחמה בעוני? ובעצם, אתה אומר מראיינים שלך "מלחמה בעוני עושים באמצעות תעסוקה, חינוך וצמצום הטיפול בפריפריה." אני מזמין אותך לקרוא מחדש את המשפט הנפלא הזה, אדוני מר סילמן. אני מזמין גם את עם ישראל לראות במי יילחם לפיד אסוננו אחרי שיגמור עם הערבים והחרדים. בפריפריה. כן כן.

(מסר קצר לאשתי: את שומעת מותק? אנחנו בחיים לא עוזבים את תל אביב. בחיים!)

אתה גם טוען, אדוני מר סילמן, שהבעיה של ה-OECD היא בדרך שבה מחשבים את שיעור העוני. בעצם, מה אתה אומר, שנסמוך עליך בקביעת קו העוני? עליך ועל יאיר אסוננו? שנסתמך על שם המשפחה החברתי שלך והרגישות והחמלה שאתה מפגין?

אתה מבין, אודני מנכ"ל משרד הרווחה, אתה לא יכול לתמוך ביאיר לפיד ובטייקונים ובאלפיון, ובד בבד לעשות עבור מיליוני העניים בישראל. אלה שאתה אומר ש"בטנם אינה נפוחה." אתה לא יכול להיות גם בעד העני והמוחלש וגם בעד היאיר והטייקון והדורס וגוזל. או זה או זה. אין גם וגם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Yechiel Adar  ביום 28 ביולי 2013 בשעה 13:25

  מסכים בכל לב. אני לתומי חשבתי שמטרת מנכ"ל משרד הרווחה (חוץ מהמשכורת) זה לדאוג לחלשים.

 • ido2267  ביום 28 ביולי 2013 בשעה 13:26

  "מראיינים" צ"ל "למראיינים"

 • Mosheshy  ביום 28 ביולי 2013 בשעה 20:34

  אין משרד רווחה בישראל. מעולם לא היה משרד רווחה בישראל. היה משרד הסעד.שהופרט.מאוד.בימים אורווליאנים אלה ,סעד, נקרא רווחה,מלחמה היא שלום,וכד'. אחת הבעיות המרכזיות היא ,שדווקא אלה הזקוקים לשירותי הסעד המצומצמים שעוד נשארו ,הם אלה שבין היתר שלחו את סילמן ודומיו לשלוט עליהם. זה לא חדש. כבר אמר הנביא בעבר ש…גֵּוִי נָתַתִּי לְמַכִּים, וּלְחָיַי לְמֹרְטִים.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000572896

  משרד הרווחה הוא המשרד המופרט ביותר מבין כל משרדי הממשלה. כל שירות שהמשרד מבקש להעניק – גם אם מדובר בשירות הרגיש ביותר בעבור האוכלוסייה הרגישה ביותר – יוצא כיום למכרז.

  • איציק הימן  ביום 28 ביולי 2013 בשעה 21:06

   הפרטה היא לא בהכרח גרועה כל כך כמו שהכתבה מציגה זאת, מנסיון אישי – אחי חוסה במעון כזה, וחסה בעבר במעונות ממשלתיים, ההפרטה *במקרה זה* יתכן שדווקא הועילה. יתכן גם שלא – אבל מקרה המפגרים כלל אינו מייצג, כי אין איש טוען שהם "פרזיטים" (לפחות *עדיין לא*), יש *עדיין* הסכמה רחבה שבמפגרים ובמוגבלים דומים יש לתמוך ללא תלות ב"תפוקה" האפשרית שלהם, ובסטנדרטים מחייבים. למעשה, אחי מקבל טיפול רפואי הרבה יותר צמוד ויעיל ממני…
   הבעיה אינה ההפרטה כשלעצמה, היא נעוצה ביחס לנזקקים כל"פרזיטים" והנסיון "לגרום" להם להפסיק להיות נזקקים, כלומר להתנער מהם, במקום *לסייע* להם להגיע לעצמאות. דווקא ההתייחסות לכלא כחציית קו אדום כן מקובלת עלי כי האסירים, בניגוד למפגרים, לא נהנים מהגנה ערכית – מהיותם עבריינים "מותר" לנצל אותם או לצמצם את זכויותיהם בשם הייעול הכלכלי, לפחות אין את אותה הסכמה ציבורית רחבה על הצורך להגן עליהם, ומנגד הם בדיוק אותה אוכלוסיה נזקקת שניתן – לפחות לנסות – לשקם. הפיכת הכלא למתקן כלכלי מנוגדת ממש למטרה הזו.

 • איציק הימן  ביום 28 ביולי 2013 בשעה 20:53

  "צמצום הטיפול בפריפריה"
  זה אפילו לא ענין "סוציאליסטי", הטיפול בפריפריה, מדובר בציונות נטו – אין צורך להסביר מה יביא ויתור על הפריפריה לטובת "מדינת תל אביב". ואחר כך מאשימים את אסמולנים שהם מוותרים על המדינה כי הם רוצים להשאר עם "מדינת תל אביב". ואם כבר מזכירים את זה, יש דווקא פריפריה מושקעת ביותר במדינה, ואין לממשלה הזו שום כוונה להשקיע בה פחות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: