על יוקר הגז וזילות החיים

יודעים מה זה "גז פחממני מעובה"? אל תרגישו רע עם עצמכם אם אתם לא יודעים. גם אני אף פעם לא זוכר את השם המדויק של גז הבישול בבית. אבל ביקרתי בדוח שפרסם מבקר המדינה על הענף לפני שלושה חודשים, כדי שאתם לא תצטרכו.

שורה תחתונה? כל יום אמור להתרומם פה בניין באוויר. זה שזה לא קורה, זה כי אנחנו ארץ הקודש ועם בחירה. אין הסברים אחרים, תאמינו לי.

למה? על פי רשות הכבאות וההצלה, נרשמו קרוב ל-9,000 "אירועי גז" ב-2009-2012. היו פה ושם נזקים ברכוש, גוף ונפש. גם אתמול היו. בטח שמתם לב. אבל למה להיות ציני? הנה עיקרי הממצאים של המבקר, עם עיבוד קל שלי, כי אני לא רוצה שתסבלו (עשו טובה, אם לא מתחשק לכם לקרוא, דלגו לסעיף 7. 7 זה מספר מזל. אתם חייבים לקרוא את סעיף 7.)

 1. אין היתרים עדכניים למתן אישורים והיתרים למתקני גז. במשרד האנרגיה עובדים על זה. בינתיים הם כאילו מפקחים על ספקיות הגז, רק בלי נהלים.
 2. אף אחד לא בודק אם לעובדים בתעשיית הגז הביתי אין רישום פלילי, למרות שהנוהל אומר שצריך לבדוק. כשהמשטרה מדווחת פה ושם שלעובד יש רישום פלילי, אך אחד לא שולל את הרישיון של העובד. אפילו לא אחרי הגשת כתבי אישום.
 3. יש תקנות לקבלת היתר לעבודה בתחום. מנהלי הבטיחות במשרד האנרגיה לא בודקים שהמועמדים לעבודה עומדים בתקנות.
 4. במשרד האנרגיה מדווחים על קצת פחות מ-200 אירועי גז ב-2009-2012, פער סביר לעומת הכמעט 9,000 שמדווחים על ידי רשות הכבאות.
 5. ספקי הגז מחויבים בדיווח חודשי על כמויות של הזמנות ואספקה ללקוחות. הם צריכים לדווח למנהלי הבטיחות במשרד האנרגיה, רק שמנהלי הבטיחות לא אוכפים את החוק. אולי הם עסוקים.
 6. יש איזה 40 אלף מתקני גז שפזורים בארץ. לאף אחד אין רישום מסודר שלהם ושל כמויות הגז המאוחסנות בהם. לעיריות אין מידע על המתקנים בתחומן, והן לא בודקות אילו מהמתקנים בנויים ללא היתר.
 7. 24 מפקחי בטיחות יש במשרד האנרגיה. שליש מהם מושעים עקב חקירות של אירועי גז או חקירות משטרה.

בקיצור, אין דין, אין דיין, אין אכיפה, אין פיקוח ואם יש פיקוח – אז המפקח בדיוק במעצר. ומשפחת טופאן? אבא? אמא? תינוק? להם לא עזרו המדינה, המשרד, הפקח, החברה, הטכנאי. הם יכולים לדבר עכשיו ישירות עם אלוהים. כמה עצוב שגם בחייהם רק אלוהים היה יכול לעזור להם, כמו שהוא עוזר לכל משתמשי הגז הביתי בישראל. עד שהוא מביט רגע הצידה.

הממשלה אשמה. ברור שהממשלה אשמה. הממשלה גם יודעת שהיא אשמה. בגלל זה היא הכריזה על רפורמה במשק הגז הביתי ב-2008 וקיבלה החלטה נוספת בעניין ב-2011. טרכטנברג, אתם יודעים. בגלל זה גם ועדת הכספים האיצה בשר האנרגיה להמשיך ברפורמה המבורכת רק לפני פחות משנה. אבל יש בעיה בשוק האנרגיה. לבעיה הזאת קוראים היעדר תחרותיות.

ארבע חברות יש בשוק הגז הביתי, והן מחזיקות יותר מתשעים אחוז מהשוק. קוראים להן אמישראגז, סופרגז, דור גז ופזגז. אפשר לקרוא להן גם בשמות הטייקונים שמאחוריהן: משפחת פרדיס, דוד עזריאלי, משפחת בירן-וייסמן (שרגא ודודי)  וצדיק בינו.

החברות האלה והבעלים שלהן כבר הואשמו בקרטל ובתיאום מחירים, נקנסו במיליונים, הואשמו בהסתרת מידע, הודו ושוב נקנסו. רשימת העבירות הפליליות והמינהליות שרובצת לכאורה לפתחן של החברות האלו ומנהליהן ארוכה מכדי להיכנס אליה.

אבל יש כוחות שאי אפשר לפרק, ומה זה קנס של מיליון שקל פה ושם, בשוק של מאות מיליוני שקלים בשנה. כל שנה. עשרות שנים. לא הייתם סופגים איזה קנס, אפילו הולכים לכלא, כדי לשמר את הזכות להדפיס מאות מיליוני שקלים בשנה?

מה המטרה של ארבע משפחות גז הבישול? לשפר את התעשייה בישראל? ליעל אותה? לתת לכם שירות מצוין? להתחרות זו בזו? לא. המטרה שלהן היא שלא יקרה כלום. שהכל יישאר אותו דבר. בלי רגולציה, בלי נהלי בטיחות, בלי שמישהו יידע חלילה כמה יש ואיפה, בלי פיקוח.

הם יכולים למכור לכם את הגז בשליש מחיר ועדיין להרוויח, אבל למה שיעשו את זה? למה מי יוריד את המחיר? ומי יתחרה בהם? מי יעז להכניס ראש בריא למלחמה בארבע מהמשפחות החזקות ביותר במשק, ששולטות בענף הזה עשרות שנים ומטרפדות כל בדל של ניסיון לשינוי? הרי הן לא נרתעות אפילו מקנסות של מיליונים, אז ממתחרה מצ'וקמק שמנסה להוריד מחירים ולשפר את השירות הן ייבהלו?

הנה רשימה של שרי האנרגיה האחרונים: סילבן שלום, עוזי לנדאו, פואד בן אליעזר, רוני בר און. תבדקו מי החברים שלהם. תבדקו עם מי הם יושבים בארוחת הערב, איפה הפקידים הבכירים לשעבר שלהם עובדים. ועכשיו תגידו לי אתם מה הסיכוי שהאנשים האלה יקומו ויעשו מעשה בעניין. שהם יפרקו את הקרטל?

תחברו את הקווים. קוראים לזה ריכוזיות, קוראים לזה שחיתות, קוראים לזה הון-שלטון. זה הכל אותו דבר. יש בטח כמה עשרות שווקים כאלה בישראל, ולכל אחד מהם יש את ארבעת השחקנים שלו. לפעמים חמישה. את אותן המשפחות פחות או יותר תמצאו בשוק הדלק, במסחר ובמרכולים, את החברים שלהם ואותם תמצאו גם בבנקאות ובביטוח. יש איזה 15 או 20 משפחות כאלה: בקניונים, בבנייה, בתשתיות, בפיננסים, בצבע, במלט, ביבוא הרכב, בעיתונות, בזכייני הטלוויזיה והרדיו, במזון, במוצרי הניקיון.

כל השווקים האלה מתנהגים באותה צורה ומפעילים את אותה עוצמת הון שלא תתואר כדי לעצור כל אופק של רפורמה שתשנה משהו ותפגע בשלולית הפרטית. האנשים האלה נראים כמו מתחרים, אבל הם לא. הם שותפים, מחותנים, מסייעים, מיודדים, תומכים. הם מחלקים ביניהם את העוגה ושומרים על סטטוס קוו. יש מספיק לכולם. כולם זה 20 משפחות ועוזריהן. בממשלה, בפקידות, במונופולים, בצבא (המנהלים הבאים!), בהנהלות, בדירקטוריונים.

רוב הזמן אנחנו מרגישים את זה בכיס. וכשאנחנו מתים מזה אנחנו בדרך כלל מתים לאט. רוב הזמן. עד שלילה אחד עולה משפחה שלמה בסערה השמימה. ותסכימו ש-20 המשפחות ועוזריהן זה יותר חשוב ממשפחה ענייה אחת מגילה.

לפני 12 שנה נהרגו בדליפת גז ברמת אביב נמרוד ודליה אייל ועימם בנם אסף. שש שנים אחר כך. בית המשפט קבע שרשלנותה של חברת פזגז היא שגרמה למותם. הוא קנס את פזגז ב-400 אלף שקל ופסק פיצויים של 67 אלף שקל בגין כל אחד מהקורבנות. ככה, פיצויים של 200 אלף שקל פלוס 400 אלף שקל קנס. ההכנסות של פזגז מסתכמות ביותר ממיליארד שקל בשנה.

משתלם הביזנס של הגז הביתי. גם אם מתאדה משפחה פעם בכמה שנים. באמת משתלם.

 

(אני רוצה לציין את האייטם של אבי בר-אלי בדה-מרקר כמו גם סטטוס שהעלה אתמול יריב גוטליב, ששלחו אותי לכתוב את הפוסט הזה.)

 יוסף חיים טופאן

(בתמונה: יוסף חיים טופאן, שנולד למשפחה הלא נכונה. יהי זכרו ברוך.)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רמי אלחנן  ביום 21 בינואר 2014 בשעה 11:40

  צריך לחוקק חוק לעשיית דין בטייקונים ובעוזריהם…

 • דודי  ביום 26 בינואר 2014 בשעה 15:19

  משפט קרטל הגז היה לדעתי אחד הכשלונות של מערכת המשפט.

  המשפט נמשך יותר מעשר שנים, ובסופו נקבע שאכן התקיים הגבל עסקי מובהק משך שנים (תיאום מחירים, חלוקת איזורים, הימנעות מתחרות – חברות ביקשו בכוונה מחירים גבוהים מאד מלקוחות שלא באיזור שהוקצה להם ע"י הקרטל). למרות זאת, לא הוטלו כמעט עונשי מאסר בפועל (מלבד נאשם אחד נידון ל-100 ימי מאסר; החוק קובע עד 5 שנות מאסר על עבירת הגבל עסקי). שופטים לא ממהרים לשלוח אנשים נורמטיבים לכלא, אבל מה לעשות שעבירת הגבל עסקי תבוצע לרוב ע"י אנשים נורמטיבים, ולא עבריינים מהרחוב.

  .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: