סגול של לוונדר וריח של דם

"לגור בתל אביב כמו שחלמנו בעשרות דונמים של ירוק אינסופי, סגול של לבנדר, פריחות ורוח חרישית מלטפת, לוחשת סיפורי אהבה של משפחות." מקסים נכון? זה מה שמבטיח תשובה לרוכשי 700 דירות הפאר שהוא הולך לבנות בפארק בבלי: ארבעה מגדלים בני 44 קומות מצפון למגדלי יו. ומרכז מסחרי, כמובן. איזה סיפור אהבה של משפחות שמעתם אי פעם בלי מרכז מסחרי של משפחת תשובה?

ומתחת לירוק האינסופי, הסגול של הלבנדר, הפריחות והרוח החרישית שמספרת סיפורי אהבה של משפחות? מתחת לארבעת גורדי השחקים עולה השמימה שוועתן של 130 משפחות. עולה השמימה, כי כאן בארץ אין מי שישמע אותן.

כדי להקים את כל הלבנדר החרישי המאוהב הזה, יצחק תשובה עומד למחות מעל פני הארץ את שכונת גבעת עמל, ולהשליך לרחוב 130 משפחות שנשלחו לשם על ידי ההגנה והמוסדות הציוניים. זה היה ב-1947, וכוחותינו הצליחו לכבוש את הכפר ג'מוסין ולגרש את תושביו. כדי להגן על אדמות המולדת וגבולות העיר, שלף בן גוריון 90 משפחות מנווה צדק, ושלח אותן לחיות בדירי הגמלים שהותירו הערבים שברחו. המדינה שבדרך שלחה לשם את בניה, כדי שיבלמו בגופם את האש משיח מוניס. והם הלכו. בן גוריון שולח אתכם, לא תלכו?

כמה מבני המשפחות האלה (היום יש כבר מעט יותר משפחות, כי ככה זה, לפעמים נולדים ילדים ונכדים ונינים) עודם נושאים בכליהם את המסמכים המבטיחים שיקבלו דיור חלופי תמורת הדירות שעזבו בדמי מפתח. הם עדיין מחכים לדיור החלופי. כבר 67 שנה הם מחכים.

נגד רבקה חיילובסקי, בתה של מרסל מזרחי, עומד צו פינוי גמיש שאמור לצאת לפועל בחודש בפברואר. העובדה שהיא חיה במקום כל חייה לא משנה למינהל מקרקעי ישראל, לעירייה, למדינת ישראל, לבתי המשפט. ליצחק תשובה גם לא. הוא זקוק לקרקע בשביל הלבנדר וסיפורי האהבה של המשפחות. מה תעשה חיילובסקי? "נתאבד, מה יש לנו לעשות? הרי גם את מתחם האוהלים ליד הרכבת חולדאי הרס. לאן נלך? זו אדמת נפקדים שעברה לידי המדינה שספסרה בה. אנחנו קיבלנו תעודות פליט. נשארנו כאן עד שנקבל דיור קבע. הבטיחו. עכשיו הם קוראים לנו פולשים."

ופיצוי? "תשובה אומר לנו שאנחנו לא רשומים בטאבו, אז שנלך לעזאזל. 'קודם תתפנו ואחרי זה נדבר על הפיצוי. בנובמבר'. ומה נעשה עד אז? נמות עד אז".

תשובה, אגב, ידוע בנטייתו הנדיבה לפצות את הצד שכנגד. לפני שבועיים הוא פיצה חמש משפחות בסכום כולל של 1.75 מיליון שקל. התושבים מספרים שנציגו של תשובה התדיין עם ראש המשפחות, הרצל ציון במשך 48 שעות, עד שזה הודיע שאינו יכול עוד והוא עומד להתאבד. ילדיו ביקשו ממנו שיחתום על ההצעה של תשובה. "אבא יותר חשוב מבית". עכשיו כל אחת מהמשפחות צריכה למצוא בית חליפי. עם 350 אלף שקל למשפחה, ייתכן שהם יוכלו לרכוש דירות שלושה חדרים בדימונה. לא בטוח שיש להם מספיק.

אמרתי לכם, תשובה נדיב גדול. וזה מה שהוא היה מוכן לשלם למשפחות שעוד החזיקו בדירות שלהן, שהיה להן מנוף למשא ומתן. מה הוא ייתן למשפחה אחרי שסולקה מביתה. ההימור שלי: לחמניה וטרופית לבית אב. לא בטוח לגבי הטרופית.

מדברים פה הרבה על איך להקטין את הפערים בחברה הישראלית. מדברים, ואז מפנים 130 משפחות עניות מהבתים בהם הן חיות מאז קום המדינה, ומעבירים את השטח ליזם שירשום הכנסות של ארבעה או חמישה מיליארד שקל. וזה היזם שמחזיק גם את רוב שדות הגז של ישראל. לא ברור איך המהלך הזה הולך להקטין את אי השוויון. לגמרי לא ברור.

לכו לישון פה בארצנו האהובה. תנו את כל מה שיש לכם למענה. ממש כמו המשפחות שאכלסו את ג'מוסין, וחיות כבר כמעט 70 שנה בלי כבישים סלולים, בלי ביוב, בלי תאורת רחוב. בלי שם רחוב. אל תשאלו מה ארצכם עושה למענכם, כי היא באמת לא עושה דבר וחצי דבר. להיפך, היא ונציגיה מחלקים את זכויותיכם ורכושכם בנזיד עדשים, ואחר כך גם שולחים את כל יס"מ תל אביב, כולל מסוק וצפלין באוויר, כדי לפנות משפחה אחת. משפחה ששפכה את דמה כדי "לגאול את הארץ".

מעניין איך ייראה הפינוי של יתר 130 המשפחות. הימור שלי? אם יש לכם קרובים בסיירת מטכ"ל, בחטיבת הצנחנים או בחיל האוויר, סביר להניח שגם הם יגויסו כדי לפנות את "הפולשים" לאדמותיו של תשובה. הפולשים שבן גוריון שלח להגן על גבולות העיר, ושבגין שב והבטיח להם שאין מה לדאוג, והם יקבלו דיור חלופי.

ואל תתפלאו. אל תתפלאו אם לפני שהאדמה תצמיח ירוק אינסופי וסגול של לוונדר וסיפורי אהבה של משפחות, היא תיספג שוב בדם. דמם של עניי העיר שנפלו על חומותיה לפני כמעט שבעים שנה, וכעת מושלכים ממנה ככלי אין חפץ בו.

תשובה לוונדר

בתמונה: ירוק אינסופי. אם תקרבו את אפכם למסך, אולי תצליחו להריח את הלוונדר

אנא שתפו את הפוסט הזה. המשפחות בגבעת עמל זקוקות לכל התיכה הציבורית שיוכלו להשיג. תודה

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • nina ramon  ביום 30 בינואר 2014 בשעה 23:33

  שיתפתי. אבל זה לא יעזור. נראה שכלום כבר לא יעזור. המדינה הזו פשטה את הרגל לגמרי. אין דין ואין דיין ואיש [עם הון וקשרים לשלטון] הישר בעיניו יעשה.

 • שמעון  ביום 31 בינואר 2014 בשעה 3:28

  פעם…לא מזמן ,זה היה אישי כול כך. עם רצח רבין איבדנו את התקווה. זו נולדה מחדש, עם "עלייתו" של לפיד. עכשיו בעידן האכזבה, מתקרב יומה של האדישות. האדישות מטבעה,אינה אישית. היא תוציא אותנו ,מכאן ועכשיו, לשם בזמן "אחר". לאדישות יש תכונה נפלאה. היא אינה שולחת איש לעזאזל…זולת עצמך. שם, אומרים,, הכול אחר. אתה פליט או גולה או תייר…לא אזרח. מישהו מוכן לקנות או לקבל ,כשי,אזרחות ישראלית?

 • דוד  ביום 31 בינואר 2014 בשעה 7:49

  העיקר שתשובה מזרחי. כשהוא עושק את חיילובסקי הוא מצמצם פערים בחברה ומכון אדוה ישמח.

 • דוד  ביום 31 בינואר 2014 בשעה 7:57

  אגב, ב 1947 היתה נווה צדק תחת התקפות מיפו. תושבים ברחו ממנה, וחלקם יושב בגבעת עמל. גם משכונות גבול אחרות ברחו.

 • Itsik Heyman  ביום 1 בפברואר 2014 בשעה 7:33

  הטייקונים נהיו חמדנים חסרי בושה וחסרי גבולות עם הדורות, בדורי פינו תושבים בגבעת עמל לטובת מגדלי אקירוב, והם פוצו, ועדיין היזמים לא הפסידו דבר, הרעיון שניתן להשליך אנשים מביתם רק בשביל עוד כמה שקלים כשגם אלמלא כן תרוויח יפה הוא תחתית החבית של תאוות הבצע.

 • יובל  ביום 2 בפברואר 2014 בשעה 21:23

  כרגיל, אין לי תלונות ליצחק תשובה ושות'. הם חזירים בני חזירים, שמאמינים בקפיטליזם דורסני וינסו גם ברגעיהם האחרונים לכייס את הרופא שיטפל בהם. זה טבעם, ודבר לא ישנה זאת. זכותם המלאה לנסות לעשוק אחרים.

  האשם האמיתי כאן הוא הריבון, שצופה מהצד (או לא צופה בכלל) ומאפשר לבריונים להתעלל בחלשים, ומועל בתפקידו הראשון – להגן על אלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם. החוזה החברתי בין האזרח למדינה מחייב את זו האחרונה באחריות בסיסית למתרחש בשטחה, ונדמה שישראל מנסה בכל כוחה להתנער מהתואר "מדינת".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: