במלחמה הבאה

במלחמה הבאה אצליח סוף סוף. לא אהסס במלחמה הבאה. אסתער קדימה, לא אביט לאחור. במלחמה הבאה לא אטה אוזן לכלבים הנובחים, לא אטה קנה למראה תינוקת. במלחמה הבאה, כטיל מונחה מטרה, אגיע עד ליעד. אולי אפול שדוד בדרך, אבל רוחי בוא תבוא בשערי האויב ותוכל לו, וזעמי וקנאתי ודמי הצמא לא יידעו די.

למלחמה הבאה אקח עמי את בני ארך הגפיים ויפה המבט ועז הנפש. שכם אל שכם נלך בדרכים המאובקות, נישא יחד את פצועינו ומתינו אל נגמ"ש או מסוק ונשוב ונכה בהם. רגע הוא מאחור ורגע לפני. קנה מלווה מבט, זרועותיו יודעות העמל ישתרגו במאמץ ועינו האחת תתכווץ במאמץ מכוון, לכל כדוריו כתובת, ולזעמו ועוצמתו אין כובש.

אולי ייפול בני בזרועותי, נושם נשימות חלושות, אחרונות וכואבות, אך ודאי יאמר לי "עזוב אותי אבי, השאר אותי כאן! המשך במלאכה," אולי ייפול על רימון כדי להציל חבר או אב, אולי יאבד זרוע או רגל או עין וימשיך עד לניצחון. במלחמה הבאה נביא אור גדול וזעם משחית, בני ואני, וכבוד וגאווה ותקומה, בחיינו ובמותינו. כל כך אתגאה בבני במלחמה הבאה!

במלחמה הבאה תבכי גם את בכי מר, ותכססי ציפורנייך ותתכנסי בחדרייך, רושמת לי מכתבים מבושמים. במלחמה הבאה תהלכי כרוח שקטה ויפה וכאובה ותהיי כאחת האלמנות, לא יודעת אם מחר יבוא המחר או הקץ. תדאגי לי כל כך במלחמה הבאה. לילותייך ישחירו ושערך ילבין, ותהיי כולך חרדה וגאווה נדהמת של מלחמות.

במלחמה הבאה אצליח סוף סוף, ואת תהלכי אחרי ארוני עצובה וגאה ושותקת, ותדעי כי נתתי את כולי למענך ולמען ארץ ועם. ועינייך ידמעו וירשפו, ותזעקי "לא עוד" אך תחשבי בליבך "עוד! עוד!" ותפלי על תלוליתי הלחה, הנערמת, ותלחשי לי שכמוני לא יהיה עוד.

ותשכבו שם מוטלות, אישה אישה על תלוליתה, על אישה, שורות שורות של יגון מאושר ואמיץ ומאופק. ובנותיכן יגחנו אליכן, ובניכם הגיבורים בתחבושות ופרוטזות וכסאות גלגלים ילוו אתכם בגאון מחבק והכל יידעו שסוף סוף יכולנו לה, למלחמה הבאה.

ותשובו לבתיכן הריקים, נושמות את אווירה של הארץ היפה והטובה, תנשמו עמוק ותמתינו. תמתינו למלחמה הבאה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 24 בפברואר 2014 at 11:19

  וואו. אגרוף בבטן.

 • א  On 24 בפברואר 2014 at 12:46

  קטע מרגש

  במלחמה האחרונה על עזה ….הייתה הערכות רבה של צהל על הגדר…מי שהיה בראש הכח היו חיילי הסדיר אשר היו עם הרגל על הגז כדי להכנס פנימה ואף פתחו את השערים והגדרות מספר פעמים. לאחר מספר ימי המתנה קיבלו החיילים את מכשירי הטלפון כדי לעשות "שיחה אחרונה" לפני הכניסה לעזה. הבן שלי שהיה תותחן בטנק המ"פ התקשר והשיחה הייתה בערך כך אמירה שלו שלום ולא בטוח להתראות..אני מנסה לעודד ולתמוך בו. לימים יספר לי שבתדרוך בבוקר הם קיבלו הערכה ש3 מתריסר הטנקים של הפלוגה יפגעו ….אחוז די גבוהה.
  לאחר שהוא ניתק את השיחה ניסיתי להשיגו לומר לו פעם נוספת שאנו אוהבים אותו ושאנו איתו. השיחות נענו על ידי תקליט של אורנג " המנוי המבוקש אינו זמין" במשך מספר ימים לא עצמתי עין, לא עבדתי ולא היה מרגוע לנפשי.
  חשבתי על הבן שכל כך אוהב מוזיקה, סרטים וחיים ותקוע עכשיו בבוץ של עזה. נער שוחר טוב ושלום יושב על הדק של מכונת מלחמה קטלנית. בחור שלא רוצה להרוג ולא רוצה להיהרג שלא בטוח מה אנו עושים שם אבל הולך להילחם כי מצפים ממנו שילחם גם אם לא יודע בם מה ומי.

  כל אותם אלו שבטוחים שהם צודקים וחושבים שיש להם זכות לשלוח את בנינו להיהרג ולהרוג במקום למצוא את הפשרות לשלום במחיר שפעם נחשוב שהיה מציאה

 • Oz Nahum  On 24 בפברואר 2014 at 13:00

  א. היקרה,

  ככשלחת את בנך לצבא, נתת את הסכמתך לשלוח את בנך להרוג ולההירג.
  אז חשבת שזה בסדר לשלוח את הבן שלך להיות דורבן במגף הדיכוי והכיבוש, ואת מצפה שנערים אחרים לא ירצו להרגו?
  תדע כל אם עבריה, אם היא רוצה את בניה שלמים, עליה להפסיק לעצום עיניה ולשלוח אותם כהפקר לכיבוש.
  אימהות שרוצות שלום מחנכות אותן לשלום ולחיפוש פתרון בלי מדים וצבא.

 • שמעון  On 25 בפברואר 2014 at 8:57

  תגובה לא. ולנחום. שניכם צודקים,עד כאב. א. המבכה את בנה בטרם עת ,אבל יכולה לשמור את בכייה,מוקפא, למלחמה הבאה…ונחום שלא "ישלח" את בנו, למלחמה הזו וגם לאותן שאחריה. אלא שלשניכם אין כול השפעה על גורל ילדיכם. מה גם שאיחרתם. צריכים הייתם ליטול אותם,בינקותם, ולהסתלק מכאן. או שלא להביאם אל העולם הזה, שבסביבה. איחרתם…גם אני.

 • יונתן  On 26 בפברואר 2014 at 1:29

  רק תזכיר לי , מה עשית בדיוק במלחמה הקודמת??!
  אותה מלחמה שמאפשרת לך לשבת לבטח להתכרבל בשמיכה ולקונן וליילל ככרוכיה על המלחמה הבאה??

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: